"Jedni widzą to, co jest możliwe.
Inni to zmieniają."
ZADZWOŃ TERAZ: 500-462-936

Procedura zabiegu, czyli jak wygląda ozonowanie

Wiedza o ozonie i korzyściach wynikających z zabiegu ozonowania to jedno. Drugą sprawą jest sam kształt tego zabiegu. Warto zapoznać się z jego procedurą i postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w naszym artykule. Jeżeli firma, którą Państwo wynajęli do przeprowadzenia zabiegu ozonowania nie stosuje się do nich lub twierdzi, że nie jest to ważne, jest w błędzie i należy pomyśleć o zatrudnieniu innej.

Zabieg ozonowania składa się z 4 podstawowych etapów. Pierwszym jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, drugim właściwe rozstawienie oraz uruchomienie generatorów ozonu, trzecim monitorowanie przebiegu procesu wraz z kontrolą stężenia ozonu w pomieszczeniu i w końcu czwartym, końcowym, w którym mierzy się poziom stężenia w powietrzu i wietrzy je, aż do uzyskania poziomu właściwego.

W pierwszej kolejności należy pomieszczenie odpowiedni przygotować. Z pokoju należy wynieść wszystkie rośliny i zwierzęta, poza ewentualnym akwarium. Pomieszczenie powinno zostać uszczelnione. Chodzi tutaj o wszelkie kratki wentylacyjne czy szczeliny i szpary w drzwiach. Dobrze jest też wynieść cenny przedmioty, takie jak obrazy i inne dzieła sztuki. Wartościowe sprzęty elektroniczne należy owinąć folią. Każdy zabieg ozonowania przeprowadzony jest w maskach, a nawet w specjalnie służących temu celowi namiotach. Proszę się nie obawiać, ozonowanie ma dobroczynny wpływ na człowieka, jednak sam związek nie powinien być wdychany. Ozon jest utleniaczem, dlatego wpływa na starzenie się przedmiotów, w tym sprzętów domowych. Dobrze zabezpieczone jednak nie ulegną negatywnemu wpływowi ozonu, gdyż jego stężenie nie jest aż tak wysokie. Należy również pamiętać, iż ozon nie działa powierzchniowo, dlatego jeżeli wybraliśmy ozonowanie jako sposób na walkę z grzybem na ścianie, proszę koniecznie pamiętać, że ozon tego grzyba nie usunie. Należy dokładnie nasączyć i umyć ścianę środkiem grzybobójczym, a następnie przeprowadzić ozonowanie w celu zlikwidowania zarodników oraz zapachu pleśni.

Rozstawienie generatorów ozonu to dosłownie chwila, ważnym jest aby generator nie stał na podłodze, a na podwyższeniu. Można w tym celu użyć stołu lub krzesła, ale fachowo przygotowana firma będzie dysponowała wszystkim, co niezbędne. Sam zabieg ozonowania trwa od 1,5 do 12 godzin, jednak w przypadku mieszkań mówimy tu o czasie zbliżonym bardziej do pierwszej wartości, choć może trwać dłużej. O wszystkim zdecyduje osoba przeprowadzająca ozonowanie na podstawie wielkości pomieszczeń, skali prac oraz poziomu zanieczyszczenia, dlatego najbezpieczniej jest stwierdzić, iż nie ma w tym przypadku reguły, bo niektóre zapachy, na przykład, usuwa się dużo szybciej niż inne. W tym czasie ważnym jest aby nikt nie przebywał w pomieszczeniu oraz aby kontrolować na bieżąco poziom ozonu w powietrzu. Od tego zależeć będzie długość niezbędnego wietrzenia po zakończeniu procesu. Jednak samego wietrzenia nie powinno rozpoczynać się przed upływem około 30 minut, aby w pełni wykorzystać wyprodukowany ozon do odkażenia pomieszczenia. Samo wietrzenie powinno trwać około 15-20 minut. To wystarczy aby stężenie ozonu spadło do wartości 0,01 ppm, która jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Wietrzenie nie jest konieczne, jeśli przez dłuższy czas nikt nie będzie z pomieszczenia korzystał. Wówczas ozon sam ulegnie rozpadowi. Proszę o tym pamiętać, mając na uwadze, iż wdychanie ozonu jest szkodliwe.

przebieg ozonowania

Warto również zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącym zabiegu ozonowania. W celu lepszego efektu procesu duże pomieszczenia można podzielić za pomocą folii na mniejsze, a mniejsze pomieszczenia ozonować jedno po drugim. Dobrze jest kiedy firma, z usług której korzystamy posiada więcej niż jeden generator. Nawet dwa słabsze urządzenia dają lepszy efekt niż jedno o maksymalnej wydajności. Proszę również pamiętać, że charakterystyczny zapach oraz mgła po przeprowadzonym zabiegu nie świadczy o obecności ozonu. Są to naturalne zjawiska występujące po zakończeniu zabiegu.

Jednym z częstych pytań zadawanych przez klientów jest również to, skąd bierze się ozon w generatorze. Do wytworzenia ozonu niezbędne są promienie UV oraz wyładowania atmosferyczne. Generator sztucznie tworzy te warunki produkując w ten sposób ozon z tlenu, który po zabiegu rozpada się do pierwotnej postaci O2. Proces ozonowania jest w pełni zautomatyzowany. Bieżące pomiary stężenia ozonu w powietrzu są monitorowane przez samo urządzenie, więc nie ma powodów do obaw. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest w pełni bezpieczny, a jego efekty nieocenione dla człowieka.

dezynfeusz

Zobacz również:
Jak wybrać firmę ozonującą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Odwiedź nasz kanał YouTube

Klienci i Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności firmy.

Zobacz Politykę Prywatności