Techniki wytwarzania dywanów część 3: dywany plecione
Foto: Zdjęcie przedstawia jak kiedyś pleciono dywanyDywany plecione od dawna cieszą się duża popularnością. Dywan pleciony przeznaczony jest głównie do mieszkań urządzonych w stylu modnym, czasem awangardowym. Oczywiście nie oznacza to tylko luksusowym, a raczej nieco bardziej alternatywnym. Zwłaszcza, że do wytworzenia dywanu plecionego można użyć wielu surowców, czyniąc z nich nie tylko dywany pokojowe, ale również kuchenne, łazienkowe czy maty do holi i przedpokojów. Dywany plecione znakomicie pasują do domków na wsi, doskonale komponując się z bardziej tradycyjnym wystrojem takich wnętrz. Zajmijmy się jednak tymi wykonanymi z włókien naturalnych, przeznaczonymi do codziennego użytku w salonach i sypialniach.
Foto: Zdjęcie przedstawia jak kiedyś pleciono dywany
Dywan pleciony kupić można niemal w każdym kolorze, kształcie i rozmiarze. Co więcej taki dywan można również zrobić samemu. Wymaga to zacięcia artystycznego, ale jest to coś, co w przeciwieństwie do ręcznie tkanego dywanu wełnianego można wykonać samemu w stosunkowo niedługim czasie i niewielkim kosztem. Jeżeli użyjemy w tym celu np. bawełny możemy taki dywan prać we własnym zakresie zachowując wszelkie zasady ostrożności i przestrzegając zaleceń producenta co do temperatury prania. W przypadku kiedy dysponujemy dywanem plecionym z wełny, lepiej zlecić takie czyszczenie firmie zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem dywanów i tapicerek meblowych. Dywany plecione dają olbrzymie możliwości wyboru spośród wielu dostępnych modeli. Mogą być albo płaskie, wykonane z prostych włókien rożnej długości i grubości przeplatanych ze sobą, lub być nieco grubsze, dające wrażenie miękkości, wykonane z tak zwanych plecionek rurkowych. Wówczas to specjalne rurki wykonane z tkaniny są splatane ze sobą dając właśnie wrażenie „poduszkowca”, zwłaszcza w pierwszym okresie używania. Co prawda sztuka plecenia dywanów zanika i zostaje zastępowana przez produkcję maszynową, jednak wiele osób potrafi odkryć w tym swoje hobby. Dodatkową zaleta dywanów plecionych jest fakt, iż są one dwustronne.
Przykładowym rynkiem obrazującym popularność dywanów plecionych jest rynek amerykański, na którym obecne są one od bardzo dawna. Osiągnęły szczyt swojej popularności w latach 1890 – 1910. Lata 20 XX wieku to raczej czas mniejszego zainteresowania takimi dywanami, jednak lata 30 XX wieku to okres zwiększonej i szybkiej produkcji takich dywanów, podyktowany zapotrzebowaniem na tanie produkty w dobie zapaści gospodarczej. Dziś dywany plecione można kupić niemal w każdym sklepie z takim asortymentem, w Internecie czy na aukcjach. Taki dywan, solidnie wykonany, może przez lata dodawać uroku pomieszczeniu, w którym się znajduje. Oczywiście należy o niego odpowiednio dbać, aby nie został zniszczony zbyt szybko. Regularne trzepanie i odkurzania są zabiegami pielęgnacyjnymi, które są niezbędne bez względu na rodzaj posiadanego dywanu. W przypadku poważniejszych zabrudzeń należy jak najszybciej usunąć plamy. Zaletą dywanów plecionych jest możliwość prania ich w pralce, jednak nie wszystkich. Luksusowe plecione dywany wełniane najlepiej jest oddać do czyszczenia lub zamówić taką usługę do domu. Wełniane dywany są mocne i trwałe, więc warto zapewnić im regularne, profesjonalne czyszczenie. Usuwanie zabrudzeń z takiego dywanu we własnym zakresie może spowodować, że brud zostanie tylko wtarty wewnątrz włókien. Dodatkowo może spowodować odbarwienie dywanu, tym bardziej, jeśli w jego produkcji użyte zostały barwniki syntetyczne. Dlatego najlepiej jest oddać go w ręce specjalistów, którzy z pewnością przeprowadzą usługę prania dywanu szybko, sprawnie, a przede wszystkim, skutecznie.
Zobacz również:
Techniki wytwarzania dywanów część 2: dywany tkane maszynowo
Techniki wytwarzania dywanów część 1: dywany tkane ręcznie