Jak dbać o materiałowe tapicerki meblowe?
Tapicerki naszych mebli niemal bezustannie narażone są na zabrudzenia i zniszczenia. O ile pamiętamy o regularnym odkurzaniu dywanów i wykładzin, to bardzo często zdarza się, że pomijamy kanapę, narożnik, fotele, pufy czy materace. A przecież one narażone są na zabrudzenia niemal w takim samym stopniu. Kurz, zabrudzenia odzwierzęce, plamy, bakterie czy roztocza są równie realnym problemem w przypadku tapicerek meblowych, co dywanów i wykładzin.
Tapicerki meblowe należy poddawać regularnym zabiegom czyszczącym i pielęgnacyjnym w takim samym stopniu jak ma to miejsce w przypadku każdego innego sprzętu czy powierzchni w mieszkaniu. To, co możemy i powinniśmy robić we własnym zakresie, to przede wszystkim regularnie odkurzać obicia mebli wypoczynkowych. Zabieg tan należy powtarzać co najmniej raz w tygodniu, ale tak jak dywan wymaga odkurzania co dwa-trzy dni, tak odkurzanie tapicerek meblowych powinno odbywać się na tyle często, aby brud i kurz nie miały szansy na dobre zadomowić się wewnątrz naszych wersalek, tapczanów czy puf.
Foto: Narożnik, który czyściliśmy – efekt końcowy
Zdarzają się jednak sytuacje, w których samo odkurzanie nie wystarcza i potrzebne są dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam utrzymać wyposażenie naszego mieszkania w czystości i świeżości, tak aby móc się nimi cieszyć możliwie jak najdłużej. W przypadku zaplamienia tapicerki meblowej należy jak najszybciej usunąć powstałą plamę. Jeżeli zabrudzenie nie jest duże, można spróbować samodzielnie je usunąć, zachowując możliwie jak największą ostrożność. Bardzo łatwo jest zniszczyć poszycie mebli wypoczynkowych lub rozetrzeć plamę po jeszcze większej powierzchni, zwłaszcza z użyciem pianek, płynów i odplamiaczy, które trzeba rozcierać po zabrudzonej powierzchni. Fizyczne wycieranie gąbką czy szmatką prowadzi to do wcierania brudu w głąb tapicerki i rozcierania zanieczyszczenia po jej powierzchni. A chodzi przecież o to aby taką plamę, wraz z zapachem wywabić i wypłukać. Niewłaściwie dobrane narzędzia czy chemikalia mogą dodatkowo uszkodzić tapicerkę, a w konsekwencji doprowadzić do drogiej wymiany obicia lub całego kompletu wypoczynkowego. Usilne wycieranie plamy, oprócz przetarcia materiału, może to doprowadzić do trwałego jego odbarwienia. Zanim wezwiemy firmę zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem tapicerek meblowych należy spróbować zebrać rozlaną ciecz ręcznikiem, bądź szmatką, tak aby jak najmniej zostało wchłonięte przez nasze meble. Odpowiedni sprzęt oraz dedykowane środki czyszczące, oferowane przez profesjonalistów zajmujących się praniem tapicerek oraz dywanów, zagwarantują nam czyszczenie nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.
Klienci Tapicare często dzielą się z nami swoimi doświadczeniami, podkreślając jednocześnie, że ich meble niejednokrotnie wyglądały lepiej zanim sami zdecydowali się na samodzielne czyszczenia. Powszechne środki czyszczące i piorące, często wbrew reklamom i gwarancjom producenta, po prostu nie nadają się do prania obić meblowych. Dodatkowo, klienci w ten sposób zupełnie nieświadomie, utrudniają fachową pracę profesjonalistom. Dlatego tak istotnym jest, aby do czyszczenia tapicerek wybrać najlepszą z opcji: zlecenie tej czynności firmie, która z pewnością usunie zabrudzenia i nie wyrządzi dodatkowych szkód, o które tak łatwo w przypadku, gdy zdecydujemy się zrobić to we własnym zakresie produktami z supermarketu. Tapicerki meblowe należy prać co najmniej dwa razy w roku. Oczywiście częstotliwość ta zależy od stopnia zabrudzenia, jednak robienie tego właśnie co około 6 miesięcy gwarantuje utrzymanie mebli w czystości i dobrej formie. Jeżeli stopień zabrudzenia nie jest wysoki, meble nie są narażone na znaczące zabrudzenia i są regularnie odkurzane, zabieg czyszczenia maszyną ekstrakcyjną można przeprowadzić nawet raz na dwa lata. Nie poleca się jednak robienia tego rzadziej.