"Jedni widzą to, co jest możliwe.
Inni to zmieniają."
ZADZWOŃ TERAZ: 500-462-936

Jak usunąć zapach mleka z tapicerki i dywanów?

Mleko się rozlało. Czy to na kanapę, wersalkę, narożnik czy dywan, skutki będą podobne. Mleko jest produktem organicznym podlegającym rozkładowi. Temperatura przechowywania otwartego mleka nie powinna przekraczać 8 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury najzwyczajniej kiśnie. Mogą rozpocząć się procesy gnilne. Rozkładowi ulegają głównie aminokwasy i cukry. Rozlane mleko na dywanie czy komplecie wypoczynkowym oznacza po pewnym czasie spore kłopoty. W pokojach temperatura z reguły przekracza 18 stopi Celsjusza, zatem proces jego rozkładu odbywa się stosunkowo szybko.

Mleko, które wsiąkło w dywan bądź w sofę i w porę nie zostało usunięte, może rozłożyć się na czynniki pierwsze wydzielając okropny odór. Tym bardziej kiedy obicia lub wykładziny wykonane są z materiałów naturalnych. Wówczas rozkłada się nie tylko mleko, ale i wystrój naszego mieszkania. Już sam fakt, że ludzie poszukują w Internecie sposobów na pozbycie się tego zapachu świadczy o skali problemu. Usunięcie woni skwaszonego mleka jest bardzo trudne i czasochłonne. Pod żadnym pozorem nie należy dodatkowo moczyć zaplamionych powierzchni (przyspieszamy w ten sposób gnicie). W momencie, kiedy mleko zaczyna śmierdzieć i tak już niewiele zdziałamy we własnym zakresie.  Odświeżacz powietrza, czy nawet perfum na pewno nie rozwiążę problemu. W takim wypadku przed wymianą mebli lub dywanów może nas spróbować uratować jedynie profesjonalna firma czyszcząca.

rozlane mleko na dywanie
Foto: Rozlane mleko może z biegiem czasu okazać się poważnym problemem


Co w takim razie należy robić gdy rozleje się mleko?

Przede wszystkim nie wpadać w panikę. Należy wówczas jak najszybciej położyć na zaplamione miejsce ręcznik papierowy, tak aby jak najwięcej mleka wsiąkło w niego, a nie w dywan czy w kanapę. Następnie należy możliwie szybko użyć odkurzacza piorącego i wypłukać bardzo dokładnie resztki rozlanego mleka z powierzchni zanim zaczną zachodzić w nim procesy gnilne, lub skontaktować się z firmą świadcząca usługi w zakresie czyszczenia dywanów i tapicerek meblowych.  Nie należy ignorować zagrożenia jakie stwarza rozlane mleko. Co prawda, samą plamę można z lepszym lub gorszym skutkiem usunąć we własnym zakresie, jednak to może nie rozwiązać problemu. Profesjonalny sprzęt i środki czyszczące które posiadają firmy zajmujące się usuwaniem plam z dywanów i tapicerek meblowych z pewnością pozwolą na dobranie najlepszej i najskuteczniejszej metody usuwania takich zabrudzeń, dając gwarancję, iż poza usunięciem plamy, zapobiegniemy powstaniu nieprzyjemnego zapachu, który gdyby powstał byłby trudny do wytrzymania. Brak odpowiedniej reakcji we właściwym czasie może doprowadzić w konsekwencji do wymiany dywanu czy poszkodowanego mebla na nowy (a co jeśli jest on częścią kompletu wypoczynkowego?).

Gdy już zacznie śmierdzieć…
Oczywiście lepiej jest uniknąć takiej sytuacji i reagować jak najwcześniej, ale jeżeli właściwe kroki nie zostały podjęte, a mleko już zaczęło śmierdzieć to usunięcie jego woni może być zadaniem niezwykle trudnym, zależnym od tego, jak głęboko nieprzyjemny zapach wniknął wewnątrz danej powierzchni . Istnieją na rynku specjalistyczne środki dostępne dla firm, które odcinają pożywienie bakteriom powodującym nieprzyjemny zapach. Zabiegi nakładania takiego środka na tapicerkę meblową czy samochodową być może trzeba będzie powtórzyć, ale jest to jedyny sposób by pozbyć się uporczywej woni i ustrzec przed wymianą śmierdzących powierzchni. Jeśli jednak ilość rozlanego mleka była spora, a tapicerka meblowa, czy samochodowa została wszelkimi sposobami już czyszczona co rozprowadziło zapach po większej powierzchni należy raczej po ratunek udać się do tapicera, który wymieni poszczególne jej elementy… W przypadku dywanu, najlepiej będzie zabrać go do pralni. Tam szanse na całkowite usunięcie ewentualnego odoru starego mleka wzrastają do 95% (z zasady w domu klienta się tego nie przeprowadza na dywanach, które można zabrać do zakładu). Dodatkowo przy okazji usuwania takich zapachów w pralni  możemy być pewni dywany zostaną odpowiednio wytrzepane i wyprane.

Z naszego doświadczenia
Zdarzyło nam się usuwać kilkakrotnie zapach mleka. W jednym przypadku odór wytworzył się niemal miesiąc po rozlaniu kawy late w samochodzie. Za każdym razem jednak zabrudzenia były na tyle niewielkie, że udało się je z powodzeniem, dzięki posiadanym przez nas środkom usunąć. Pamiętajmy, że pranie nawet najsilniejszą maszyną ekstrakcyjną nie usuwa odorów spowodowanych przez bakterie, fermentacje, a sprawę może jedynie bardziej skomplikować.

Zobacz również:
Usuwanie zapachu wymiocin z kanapy – WIDEO

Ja bym wolała jakiś domowy sposób
dodano 1 sierpnia 2014 przez julitka
    Często to nie łatwe zadanie nawet dla specjalistów. Bez odpowiednich środków i urządzenia ekstrakcyjnego, które wypłuczę powierzchnie, usuwanie zapachu mleka może się okazać niewykonalne. Inną możliwością wartą rozważenia jest ozonowanie.
    dodano 2 sierpnia 2014 przez tapicare
U mnie pomogło właśnie ozonowanie. Mleko cuchnęło niesamowicie, niczym tego wyprać się nie dało no a prawie nową kapę szkoda było wyrzucać.
dodano 2 września 2014 przez Rusłan
    Nie testowaliśmy jeszcze samego ozonowania. Na ten moment skutecznie działamy wypłukując najpierw powierzchnię przy użyciu ekstraktora i odpowiednich środków, a następnie nakładamy specjalne enzymy.
    dodano 26 września 2014 przez tapicare

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Odwiedź nasz kanał YouTube

Klienci i Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności firmy.

Zobacz Politykę Prywatności