"Jedni widzą to, co jest możliwe.
Inni to zmieniają."
ZADZWOŃ TERAZ: 500-462-936

Jaki dywan wybrać?

Kupując dywany do salonu, czy innego pomieszczenia klienci najczęściej kierują się jednym kryterium. Gustem. Oczywiście w grę wchodzi też cena dywanu, jednak to, który nam się najbardziej podoba w zdecydowanej mierze decyduje o zakupie. Należy jednak pamiętać, że istnieją też inne czynniki, które powinny taki zakup determinować. Nie każdy dywan, ze względu na rodzaj materiału, z którego jest wykonany, nadaje się do każdego pomieszczenia. Kolejnym aspektem takiej decyzji jest materiał, z którego dany dywan jest wykonany. Co za tym idzie różny sposób jego pielęgnacji oraz odpowiednie czyszczenie. W zależności od rodzaju, który wybierzemy to: usuwanie plam, pranie dywanu, czyszczenie czy zwykłe trzepania będzie łatwiejsze lub bardziej czasochłonne, może być wymagane rzadziej lub z większą częstotliwością.

Rodzaje dywanów

Do najpopularniejszych dywanów spotykanych wśród naszych klientów należą dywany wełniane, dywany typu Shaggy (mogą być wykonane z rożnych materiałów), dywany akrylowe, polipropylenowe i poliamidowe. Innymi typami dywanów spotykanymi już nieco rzadziej są dywany jedwabne i wiskozowe oraz dywany z sizalu czy kilimy. Każdy z nich ma jakieś swoje właściwości, każdy sprawdza się lepiej lub gorzej w danym pomieszczeniu, czyszczenie każdego z tych dywanów wymaga innych zabiegów. Podejmując decyzję o zakupie dobrze jest wziąć te aspekty pod uwagę. Późniejsze koszty zabiegu czyszczenia czy prania dywanów powinny być czymś z czego kupujący zdaje sobie sprawę już w momencie wyboru i zakupu dywanu do swojej przestrzeni.

Dywany wełniane

Wełna, poza jedwabiem, jest najbardziej szlachetnym surowcem, z którego wytwarzane są dywany. Zarówno te tkane ręcznie jak i maszynowo. Dywany wełniane, ze względu na swoje właściwości oraz strukturę są też dywanami najtrwalszymi. Nadają się w zasadzie do każdego typu pomieszczeń, zarówno tych mieszkalnych jak i komercyjnych. Utrzymanie w czystości dywanu wełnianego jest w zasadzie proste. Należy pamiętać o częstym trzepaniu, aby pozbyć się z niego kurzu i piachu, tym bardziej, jeżeli w domu są zwierzęta. W momencie zaplamienia takiego dywanu najlepiej działać szybko i nie używać ogólnodostępnych środków. Aby usunąć plamy z dywanu wełnianego, których nie uda się zebrać od razu należy skorzystać z usług doświadczonych firm. Nieprzygotowane działania na własna rękę, nie poparte specjalistyczną wiedzą mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Jeżeli dywan wełniany wymaga prania na większą skalę, dobrze jest w tym celu wynająć firmę, która oferuje takie usługi. Należy pamiętać, że podczas czyszczenia dywanów wełnianych wełna może farbować i stracić kolor. Dlatego nie jest zalecane czyszczenie dywanu tego typu we własnym zakresie. Posiadacz takiego produktu powinien skupić się raczej na regularnym i dokładnym trzepaniu i odkurzaniu, a pranie zlecić firmie, która dobierze najlepsze środki oraz sprzęt do danego dywanu, którymi najczęściej nie dysponujemy na co dzień i które nie funkcjonują w sprzedaży detalicznej. W trakcie użytkowania wskazane jest też, aby dywan raz na jakiś czas obracać o 180 stopni, tak aby „zużywał się” równomiernie i był wystawiony na działanie promieni słonecznych w równych proporcjach.

Dywany jedwabne i wiskozowe

Zarówno dywany jedwabne jak i te wykonane z jego syntetycznego odpowiednika, wiskozy, przeznaczone są raczej do mieszkań. Jedwab jest najbardziej luksusowym materiałem, z którego wykonuje się dywany. Wiskoza, jak łatwo się domyślić jest dużo tańszym substytutem. Efekt jest podobny. Materiały te nadają dywanowi blasku i sprawiają wrażenie luksusu. Jeżeli chodzi o pielęgnację, zarówno dywany jedwabne jak i wiskozowe, nie są najłatwiejsze w czyszczeniu czy praniu. Pranie i czyszczenie tych dywanów najlepiej zlecić profesjonalnej firmie i nie próbować robić tego samemu. Należy wziąć ten czynnik pod uwagę w momencie zakupu, ponieważ późniejsze pranie dywanu jest kolejnym kosztem, z którym trzeba się liczyć – takie usługi przeprowadzają tylko specjalistyczne pralnie dywanów, a samo czyszczenie jest zwykle kilkukrotnie droższe od prania innych dywanów. Warto pamiętać, że miejscowe czyszczenie dywanu wiskozowego (np. usuwanie plamy) może bardzo łatwo zniszczyć taki dywan i zdeformować jego włókno.

Dywany polipropylenowe i poliamidowe

Włókna te są w 100% syntetyczne. Są zatem mniej ekologiczne, gdyż są forma plastiku. Poddanego odpowiednie obróbce oczywiście, tak aby były miękkie i elastyczne. Niemniej jednak spośród wszystkich włókien termoplastycznych są najbardziej przyjazne środowisku. Ze względu na swoje właściwości nadają się do pomieszczeń komercyjnych, takich jak biura czy call centre, gdzie dywany narażone są na ciągłą eksploatację. Tym bardziej ze nie wchłaniają wilgoci i są odporne na zabrudzenia. Niestety, wbrew temu co często można przeczytać na Internecie, włókna polipropylenowe i poliamidowe nie są odporne na wycieranie. Szybko tworzą się na nich ciągi komunikacyjne – miejsca zabrudzeń i nieodwracalnych zniszczeń. Dywany tego typu są dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie nie można sobie pozwolić na coś droższego. Ich zaletą jest to, że znakomicie znoszą zmiany temperatury. Niemniej jednak w trakcie intensywnej eksploatacji ulegają spłaszczeniu. Dywany polipropylenowe i poliamidowe są dość łatwe w czyszczeniu i trudno je trwale odbarwić. Jest to włókno syntetyczne, więc usuwanie plam czy pranie wykładziny lub dywanu, nawet na własną rękę przy użyciu odpowiedniej maszyny piorącej, nie powinno uszkodzić tego materiału. Oczywiście w przypadku wątpliwości warto poprosić o poradę fachowców, którzy doradza jak czyścić taki dywan, lub przeprowadzą taka usługę dla klienta.

Dywany Shaggy

Dywany te należą do najpopularniejszych obecnie produktów na rynku. Mogą być polipropylenowe, poliestrowe, poliamidowe, a nawet wełniane. Najlepiej nadają się do mieszkań, ze względu na swoją kudłatą strukturę. Ocieplają pomieszczenie i dają duże wrażenie komfortu i miękkości. Nie nadają się jednak do mieszkań zamieszkanych przez czworonogi. Sierść psów czy kotów wbija się między włókna i usuwanie jej nie jest proste, jeśli nie przeprowadza się takiego zabiegu codziennie. Dodatkowo łatwo zbierają piach i inne zanieczyszczenia. Dlatego też dywany Shaggy należy często trzepać a czyszczenie i pranie takiego dywanu najlepiej zlecić profesjonalnej firmie bądź pralni. Oczywiście materiał, z którego dany dywan jest wykonany ma wpływ na rodzaj i łatwość czyszczenia. Plamy będziemy usuwać inaczej z tego wykonanego z wełny, niż tego wykonanego z materiałów syntetycznych. Dużą ich zaletą jest fakt, że włókna dywanu nie splatają się, więc skuteczne jego wytrzepanie czy odkurzenie nie jest zadaniem ponad siły przeciętnego użytkownika – o ile są wykonywane regularnie.

Mama z dzieckiem na dywanieFoto: Dywan shaggy nadaje się do zabaw z Twoją pociechą

Dywany z sizalu

Dywany wykonane z sizalu nie należą do najpopularniejszych produktów. Wykonuje się je z włókna naturalnego palmy sizalowej otrzymywanego z jej liści. Dywany są twarde i wytrzymałe. Wbrew obiegowej opinii, nie są to praktyczne rozwiązania. Przeznaczone są zarówno dla mieszkań jak i biur. Idealnie nadają się dla ludzi posiadających zwierzęta, gdyż są łatwe w odkurzaniu. Mają jednak jedną dużą wadę. Pod żadnym pozorem nie nadają się do czyszczenia. W związku z tym dywany z sizalu nie nadają się do długiego użytkowania. Raz zabrudzony dywan można już praktycznie tylko wyrzucić lub przeznaczyć na legowisko dla czworonoga. W branży uważane są za typową „jednorazówkę”. Niestety wielokrotnie okazuje się, że wielu klientów, którzy zakupili taki dywan czują się wprowadzonymi w błąd.

Dywany akrylowe

Dywany wykonane z akrylu są szczególnie polecane do pokoi dziecięcych. Wzorzyste, kolorowe długo utrzymują swoje właściwości. Akryl jest włóknem sztucznym, więc nie powoduje żadnych uczuleń ani alergii. Bardzo długo zachowują swój kolor oraz właściwości. Dywan akrylowy należy regularnie odkurzać i trzepać. Nie poleca się prania ich we własnym zakresie. Najlepiej jest zlecić tę czynność fachowcom. Ze względu na to, że dywany akrylowe łatwo przemoczyć, a co za tym idzie, klej użyty do ich wytworzenia może się rozpuścić i dywan taki nadaje się już tylko do wyrzucenia, pranie na własna rękę jest bardzo ryzykowne. W pralni natomiast, zostanie on poddany profesjonalnym zabiegom czyszczącym, które na pewno go nie uszkodzą i przywrócą takiemu dywanowi świeżość.

Kilimy

Kilimy są jednymi z najstarszych dywanów. Charakteryzują się kolorowymi wzorami geometrycznymi. Przeznaczeniem kilimów są raczej mieszkania choć nadają się również do przestrzeni komercyjnych. Używa się ich zarówno do ozdabiania podłóg jak i ścian. Są wykonane z wełny oraz innych naturalnych domieszek. Najczęściej jest to len. Wykonywane są w splocie płóciennym. Ze względu na materiał z którego są wykonane należy postępować z nimi tak jak z innymi dywanami z włókien naturalnych. Częste odkurzanie i trzepanie pozwoli długo cieszyć się świeżością dywanu. W przypadku zaplamienia należy jak najszybciej usunąć powstałe zabrudzenie lub zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie.

Zobacz również:
Jaką kanapę wybrać?

Jeżeli chodzi o zakup dywanu, może w tym bardzo pomóc projektant wnętrz. Osobiście moge polecić panią Dorotę, która genialnie dobrała meble do mojego wnętrza. Polecam serdecznie http://www.kaminskadorota.pl
dodano 8 lutego 2015 przez Malgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Odwiedź nasz kanał YouTube

Klienci i Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności firmy.

Zobacz Politykę Prywatności