"Jedni widzą to, co jest możliwe.
Inni to zmieniają."
ZADZWOŃ TERAZ: 500-462-936

Najwieksze dywany świata

38 ton wełny. 1200 tkaczy z 3 wiosek. Blisko 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Ponad 2 miliardy węzłów. 2 lata pracy. To wszystko aby powstał największy dywan na świecie o wartości 8,5 miliona dolarów. Ten ważący 48 ton kolos zamówiony został przez Szejka Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dywan, który mógłby przykryć boisko piłkarskie będzie ozdabia podłogę w głównej sali modlitewnej meczetu Szejka Zayeda. Największy dywan świata powstał w Iranie w przedsiębiorstwie państwowym Iran Carpet Company. Został wykonany w regionie tradycyjnie zajmującym się wyrobem dywanów. Ma on też za zadanie przywrócić Iranowi dominującą pozycję na rynku producentów dywanów, które poza ropą, są najbardziej pożądanym towarem eksportowym tego kraju.

Nie jest to jedyny olbrzym wśród dywanów, choć zdecydowanie największy tego typu produkt na świecie, z którym trudno jest podjąć rywalizację nawet drugiemu pod względem wielkości dywanowi świata. Ten również powstał w Iranie, a jego wytworzeniem zajmowało się 500 tkaczek. Waży 24 tony i ma pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Co ciekawe, również zdobi podłogę meczetu, tym razem w stolicy Omanu, Muskacie. Kolejnym olbrzymem jest dywan wykonany w Indiach. Jego wymiary to blisko 9 x 14 metrów. Aby go wytworzyć potrzebna była praca 22 tkaczy przez okres ponad 3 lat. Składa się z 33 milionów węzłów. Oczywiście te wielkie dywany wytworzone są z wełny techniką ręczną. Zdecydowanie czyszczenie i pranie takich dywanów nie należy do czynności prostych. No bo jak  wytrzepać dywan który trzeba podnieść dźwigiem? Na szczęście wiele z nich trafia do miejsc kultu religijnego, gdzie nie są narażone na rychłe zniszczenie.

Poza tymi trzema dywanami świat zna dużo więcej dywanów o nieprzeciętnych rozmiarach. Nie dorównują one, co prawda, dywanom – olbrzymom ale ich gabaryty są również imponujące. Są to już zabytkowe okazy. Jedną z kolekcji posiada J. Nazmiyal z Nowego Jorku. W swoich zbiorach ma on ponad 100 antyków, wśród których dywany o rozmiarach 6 x 8 metrów to standardowe okazy. Wystarczy teraz wyobrazić sobie, że wełniany dywan wysokiej jakości, taki który można zakupić w sklepie za około 4,500 złotych, ma 2 metry szerokości i 3 metry długości. Tak więc największe dywan dostępne na rynku są trzykrotnie mniejsze od dywanów z tej unikalnej kolekcji.

Zaznaczyć należy jednak, że dywany są elementem kultury krajów, z których tradycyjnie pochodzą. Od wieków tradycja tkania dywanów jest ściśle związana z kulturą codzienną, wydarzeniami religijnymi, politycznymi czy społecznymi. Wiele z nich, tych które służą celom religijnym traktuje się z szacunkiem i dbałością przypisując im ponad naturalne moce. Dlatego mogły one tak długo przetrwać w bardzo dobrym stanie. Trudno się bowiem spodziewać, aby dywan sprzed 100 lat był poddawany zabiegom piorącym, czy czyszczącym z użyciem profesjonalnego sprzętu. Nie mniej jednak, aby każdy dywan, czy ten duży będący dziełem sztuki, czy ten kupiony w sklepie po to, aby ogrzewał nasze salony i sypialnie, może przetrwać długi okres w bardzo dobrej formie. Wszystkie zalecane zabiegi pielęgnacyjne, jak regularne trzepanie i odkurzanie dywanu, korzystanie z usług profesjonalistów w praniu dywanów może przyczynić się do tego, że i nasz dywan przetrwa bardzo długi czas. I tego życzymy wszystkim posiadaczom tych wielkich i tych ciut mniejszych dywanów.

 

Zobacz również:
Techniki wytwarzania dywanów część 1: dywany tkane ręcznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Odwiedź nasz kanał YouTube

Klienci i Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności firmy.

Zobacz Politykę Prywatności