Siedem pytań, które musisz zadać zanim wybierzesz pralnie dywanów.
Jeśli chodzi o transport dywanów do pralni nasz teren działania jest dość ograniczony. Dlatego przygotowaliśmy poradnik w formie pytań jakie powinno się zadać podczas rozmowy telefonicznej pracownikowi pralni dywanów, której powierzamy swoje dobra. Dzięki nim ustalisz mniej więcej czego się możesz spodziewać po danym usługodawcy. Im więcej razy uzyskasz odpowiedź pozytywną tym bardziej godny jest on Twojej uwagi.
1. Czy dywany są trzepane przed praniem? Jaką metodą?
Trzepanie dywanu w pralni to podstawa dobrego jego wyczyszczenia. Znacznie skuteczniejszą metodą od standardowego trzepaka jest użycie specjalnej trzepaczki do dywanów (nie mylić z odkurzaczem z funkcją trzepania). Dywan trafia na specjalną kratę umieszczony do góry podłożem i następnie jeździ po nim specjalna maszyna trzepiąca. Inną skuteczną opcją jest trzepanie w pralnicy do dywanów.
2. Czy dywany są odkurzane przed praniem? Jakim odkurzaczem?
Po dokładnym wytrzepaniu dywan powinien zostać dodatkowo odkurzony, takie zabieg najlepiej przeprowadzać przy pomocy odkurzacza kolumnowego. W przypadku prania w pralnicy odkurzanie również odbywa się w maszynie
3. Czy używają Państwo środków dedykowanych, bezpiecznych dla klienta i dywanów?
Do najpopularniejszych w Polsce dedykowanych środków – stworzonych do czyszczenia dywanów, wykładzin czy tapicerek są środki firm: Tersus, Prochem oraz Chemspec. Część z nich posiada atest organizacji Woolsafe (bezpieczne dla wełny).
4. Czy do prania używają Państwo maszyny piorącej? Jakiej?
Wśród najskuteczniejszych metod prania dywanów można wymienić: pranie na wskroś w specjalnym basenie pranie lub pranie w urządzeniu Catinet, które odbywa się automatycznie- maszyna nie pominie z pewnością żadnego włosa na dywanie, a proces prania można łatwo powtórzyć. Odpowiedniej mocy maszyna piorąca i wprawny pracownik również powinien się skutecznie uporać z dywanem- takie czyszczenie jednak powinno być poprzedzone jednak wstępnym rozpuszczaniem brudu środkiem typu PRE-SPRAY i wtarciu go przy pomocy odpowiedniej szorowarki.
5. Czy pralnia posiada wirówkę?
Wirówka znacznie zwiększa bezpieczeństwo naszych dywanów, dzięki odwirowaniu nadmiaru wody z dywanu po czyszczeniu, znacznie szybciej wysycha co ma bezpośredni wpływ w niektórych przypadkach na jego żywotność.
6. Czy dywany zostaną oddane dokładnie wysuszone?
To istotna sprawa by dywany nie wyszły z pralni wilgotne. Pół biedy jeśli wierzchnia ich warstwa będzie lekko mokra, ale w przypadku gdy spód będzie niedokładnie wysuszony po rozłożeniu dywanu w domu może się już jego szybkie wyschnięcie okazać niemożliwe i z dywanu po czasie może się zacząć unosić nieprzyjemny zapach
7. Czy pralnia posiada polisę OC?
To bardzo istotne, choć profesjonalnym pralniom uszkodzenie komuś dywanu się niemal nie przytrafia, to jednak każdy szanujący się zakład posiada polisę na odpowiednią kwotę ( z reguły jest to kwota od 30 000,- do 300 000,-).
Oprócz zadania powyższych pytań, powinniśmy również zwrócić uwagę na zakres usług dodatkowych jakie zakład może dla nas wykonać i w razie potrzeby również o nie dopytać. Szanujące się pralnie posiadają w swojej ofercie często opcje takie jak: usuwanie specyficznych zapachów, ozonowanie dywanu, impregnacja czy obszywanie. Jeśli chodzi natomiast o cenę to zwróćmy uwagę głównie na to, że usługa czyszczenia za pomocą pralnicy czy prania na wskroś (w dodatku poprzedzona odpowiednimi etapami) jest znacznie skuteczniejsza i zdecydowanie więcej warta od prania odkurzaczem piorącym, a co za tym idzie z reguły droższa – choć nie zawsze. Więc generalnie cena powinna być czynnikiem porównywanym na końcu, wśród wybranych pralni o najlepszej jakości usług. Z naszych informacji wynika, że na dzień dzisiejszy w Polsce jest tylko jedna pralnia posiadająca maszynę do prania dywanów. Zobacz jak pracuje taka pralnia dywanów.
Zobacz również:
Jak wybrać firmę czyszczącą tapicerki, dywany i wykładziny w domu?