"Jedni widzą to, co jest możliwe.
Inni to zmieniają."
ZADZWOŃ TERAZ: 500-462-936

Jak wyprać dywan?

Wpisując w internetową wyszukiwarkę frazę „Jak wyczyścić dywan?”, możemy natrafić na przeróżne porady dotyczące usuwania plam i zabrudzeń. Niestety, większość z nich nakłania do użycia środków, które na długi czas pozostaną w strukturze dywanu. W efekcie pranie bez użycia maszyny piorącej pozostawi na powierzchni dywanu to, co plamę spowodowało, jak i środek, którego użyliśmy do jej usunięcia. Posypanie dywanu „cudownym” proszkiem z pewnością nie sprawi, że brud wyparuje. Stosując środki, miej na uwadze zalecenia producentów. Jeśli chcesz je ominąć, to tylko przy pomocy firmy specjalizującej się w czyszczeniu! Co należy zrobić, by doprowadzić dywan do świetnego stanu? Możliwości jest kilka – przyjrzyjmy się im po kolei.

Pranie ręczne, czyli wcieranie brudu do środka!

Pranie ręczne jest bezpieczne… tylko w przypadku ubrań. Pocieranie gąbką czy szczotką o włókna dywanu w najlepszym wypadku zakamufluje brud, chowając go głębiej do środka. Wskutek tych manewrów, do brudu w dywanie dołączą zastosowane specyfiki, a on sam, prędzej czy później, z powrotem znajdzie się na górze. Poza tym zastosowane środki często przyspieszają brudzenie się włókien, więc w efekcie po kilku tygodniach może się okazać, że jesteśmy w punkcie wyjścia. Dodatkowo, samodzielne pranie dywanów ręczne może utrudnić późniejszą skuteczną pracę specjalisty.

jak wyprać dywan?Foto: Najlepszym sposobem na wypranie dywanu jest zamówienie firmy piorącej.

 Ważne: regularne trzepanie i odkurzanie = nowy wygląd na długi czas

Odkurzacz, co prawda, nie wypierze dywanu. Regularne odkurzanie i trzepanie pozwoli jednak zachować na dłużej świeżość dywanowej wykładziny – zabiegi te należy wykonać również bezpośrednio przed profesjonalną usługą prania dywanów. Im więcej pracy włożymy w samodzielne odkurzanie i trzepanie, tym rzadziej dywan będzie kwalifikował się do prania, co oszczędzi pracy i wydatków. Trzepanie jest szczególne ważne w przypadku dywanów typu shaggy – odkurzenie ich nawet najmocniejszym odkurzaczem może nie przynieść zadowalającego efektu, ponieważ zabrudzenia potrafią wejść głęboko między włókna. Warto wspomnieć również o trzepaniu dywanów na śniegu. My sami nigdy nie stosowaliśmy tej metody, jednak nasi klienci ze starszego pokolenia wspominali, że w ten sposób można dobrze i łatwo odświeżyć dywan. Śnieg i mróz w tym wypadku stanowią parę doskonałych sprzymierzeńców. W ubiegłym roku jednak zima nie była zbyt łaskawa dla zwolenników tej techniki

Czyszczenie myjką ciśnieniową i suszenie na płocie

Czyszczenie dywanów przy pomocy myjki ciśnieniowej jest często spotykaną praktyką. Rolę suszarni spełnia w takim wypadku płot. Zastosowanie myjki ciśnieniowej pozwala na skuteczne pozbycie się brudu z dywanu – trzeba jednak pamiętać, by wysechł on w odpowiednim czasie (tego typu czyszczenie najlepiej wykonywać latem), a także nie był narażony na zbyt dużą moc myjki. Suszenie na płocie czy trzepaku wiąże się z ryzykiem odkształcenia dywanu, a przemoczenie na wylot bez odpowiedniego systemu suszenia lub możliwości odwirowania, łatwo może pozbawić go apretury* – dywan stanie się miękki jak gruby koc i łatwo będzie się podwijał na podłodze. Odkształcenie niektórych dywanów może być tak znaczne, że przywrócenie ich do normalności trzeba będzie zlecić profesjonalnej pralni dywanów.

Pranie maszyną piorącą – ekstrakcyjne

Użycie maszyny piorącej to najlepsza opcja, jaką można zastosować we własnym zakresie. Jeśli nie posiadasz takiego odkurzacza, popytaj wśród krewnych i znajomych, którzy za drobną przysługę z pewnością Ci go udostępnią. Możesz rozważyć również zaopatrzenie się w takie urządzenie. Przeprowadź kalkulację – czy wykorzystasz je tyle razy, że zwróci Ci się koszt zakupu? Weź również pod uwagę cenę, jaką zapłaciłbyś za wyczyszczenie dywanu specjaliście. W przypadku prania maszyną pamiętaj, by używać wyłącznie środków rekomendowanych przez producenta. Nie wlewaj do maszyny płynu do naczyń lub innego środka, nieprzeznaczonego do ekstrakcyjnego czyszczenia dywanów. Efekt takiego prania może być kiepski, a w dodatku narazisz maszynę na uszkodzenia, które mogą nie podlegać gwarancji. Używając maszyny piorącej, nie przemocz dywanu – dopilnuj, by wysechł w ciągu maksymalnie 24 godzin. Ograniczysz wtedy ryzyko pojawienia się zapachu stęchlizny czy rozpuszczenia kleju stosowanego w produkcji niektórych dywanów. Staraj się stosować do zaleceń producenta posiadanego przez siebie dywanu.

Czyszczenie w domu – wezwij dobrego specjalistę!

Jednym z najlepszych, a jednocześnie niedrogich sposobów na wypranie dywanu, jest zamówienie firmy świadczącej usługi prania dywanów w domu klienta. Znajdź odpowiedniego specjalistę, który stosując czyszczenie kilkuetapowe, poradzi sobie z różnymi rodzajami włókien. Postaraj się wybrać kogoś, kto nie będzie uczył się fachu na Twoim dywanie! Nasi klienci często wspominali osoby, które czyściły ich dywany z mizernym efektem, dodatkowo doprowadzając do ich przemoczenia. Podczas profesjonalnego czyszczenia dywan powinien zostać najpierw odkurzony urządzeniem kolumnowym, a następnie dogłębnie potraktowany środkiem rozpuszczającym brud. Dopiero po takim przygotowaniu powierzchnia jest gotowa do wyczyszczenia przy pomocy maszyny piorącej. Specjalista zwraca uwagę, by włókien nie przemoczyć na wylot (co miejscami może być nieuniknione, szczególnie przy starszych dywanach) i maksymalnie odciągnąć wodę z dywanu. Odpowiednio wyprany dywan wysycha z reguły w ciągu kilku do kilkunastu godzin.

Oddaj dywan do pralni dywanów!

Najlepszym rozwiązaniem, by przywrócić dywanowi dawny blask, będzie oddanie go do profesjonalnej pralni. Dobry zakład zabierze od Ciebie dywan, odkurzy go, wytrzepie, wypierze, odwiruje, wysuszy, spakuje i odwiezie. By znaleźć odpowiednią pralnię dywanów, przeczytaj artykuł: Siedem pytań do pralni dywanów.

*Apretura – uszlachetnienie, wykończenie materiału w sposób nadający mu lepszych cech.

Najlepiej prać odkurzaczem piorącym. Przynajmniej nie wcieramy brudu. Mogę polecić
dodano 3 sierpnia 2014 przez Jola
A myślicie, że opłaca się kupić urządzenie do prania dywanów clean maxx Mam sporo wykładzin w domu i szczerze mówiąc to już nie wyrabiam z ich czyszczeniem normalnymi metodami, a zamawianie prania co dwa tygodnie też jest bez sensu...
dodano 15 listopada 2014 przez Hanka
    Myślimy, że w domu nie trzeba zamawiać prania co dwa tygodnie (bardzo często zupełnie wystarcza pranie dwa razy do roku). Bardziej od tego urządzenia proponowalibyśmy zakup maszyny piorącej o budowie kubełkowej, która pozwoli wyprać dywany, tapicerki, a jeśli będzie trzeba to posłuży za odkurzacz. Być może w Pani okolicy znajduje się gdzieś wypożyczalnia takich maszyn, lub usługodawca, który pomoże.
    dodano 21 listopada 2014 przez tapicare
Kilka razy próbowałam wyprać dywan samodzielnie. Kupiłam preparat, którym należało spryskać dywan, a potem użyć odkurzacza. Niestety efekt takiego czyszczenia był marny. Podczas odkurzania na beżowym dywanie porobiły się zacieki i dywan zrobił się brzydszy... Od tamtej pory korzystam z usług profesjonalistów, dywanu nie pierze się co tydzień, więc można raz na jakiś sobie na to pozwolić.
dodano 8 grudnia 2014 przez Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Odwiedź nasz kanał YouTube

Klienci i Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności firmy.

Zobacz Politykę Prywatności