"Jedni widzą to, co jest możliwe.
Inni to zmieniają."
ZADZWOŃ TERAZ: 500-462-936

Jaką kanapę wybrać?

Wybór kanapy  nie jest wcale zadaniem prostym. Skończyły się czasy, w których taki mebel zakupowaliśmy raz na 20 lat. Dzisiaj kanapy, sofy, wersalki czy narożniki służą nam czasem zaledwie kilka lat. Oczywiście nie oznacza to, że należy z góry założyć, iż nowy mebel wytrzyma krótki czas. Wiele w tej materii zależy od samego użytkownika. W tym miejscu właśnie należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie jakie jest przeznaczenie zakupionej kanapy. Wybór, który daje rynek jest przebogaty i gotowy do zaspokojenia każdych potrzeb.

Przy wyborze kanapy musimy zdecydować o czterech czynnikach mających wpływ na jej dalsze użytkowanie. Po pierwsze czy kanapa ma mieć funkcję spania, czyli rozkładania? Czym powinna być obita aby jak najdłużej spełniała swoja rolę? W jakim powinna być kolorze? Jak bardzo narażona jest na zabrudzenia, a co za tym idzie, jak będzie wyglądało czyszczenie takiej kanapy? Zajmijmy się tymi czterema aspektami po kolei.

Funkcja spania
Przeznaczenie kanapy w głównej mierze determinuje jaj zakup. Rynek jest nasycony rożnymi rodzajami mebli wypoczynkowych. Możemy z powodzeniem wybierać wśród kanap, sof, wersalek czy narożników. Jeżeli kanapa będzie jednym z elementów wyposażenia dużego i przestronnego mieszkania, można zdecydować się na taką, która nie rozkłada się na noc i nie służy spaniu. Oczywiście to nie rozmiar pomieszczenia decyduje o tym fakcie, a nasze potrzeby. Kanapy rozkładane są bardzo praktyczne gdy musimy na przykład przenocować gości, mamy ochotę spędzić noc w salonie przed telewizorem lub gdy po prostu kanapa ma temu służyć. Kanapy rozkładane mają kolejna zaletę. Ich duże pojemniki na bieliznę pościelową dają sporych rozmiarów przestrzeń, która można zagospodarować w celu przechowywania innych niż pościel rzeczy. Doskonale sprawdzają się nowoczesne narożniki i meble modułowe, które pozwalają na dowolną ich aranżację w zależności od sytuacji. Dodatkowo należy pamiętać o samej budowie kanapy, aby nadawała się zarówno do wygodnego odpoczynku, jak i do spania na niej. Musi to być konstrukcja solidna, łatwa i wygodna w rozkładaniu, odpowiednio twarda, tak aby się w niej nie zapadać. Oczywiście wybierając kanapę do salonu, bądź innego pomieszczenia, musimy liczyć się z faktem, iż kanapa będzie się brudzić. Jest to nie do uniknięcia. Kanapa jest często najczęściej eksploatowanym wyposażeniem mieszkania. Późniejsze czyszczenie, czy pranie takiej kanapy, jest zabiegiem, o którym powinno się pamiętać. Czynniki mające wpływ na jej użytkowanie zdecydują o częstotliwości prania i konserwacji mebli.

Obicie
W przypadku wyboru obicia mamy również spory wybór oferowany przez producentów. Możemy zdecydować się na obicie tkaniną, skórą lub eko skórą. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Już od potrzeb i gustu klienta zależy na jaki się zdecyduje. Eko skóra jest materiałem sztucznym, choć w użytkowaniu i czyszczeniu podobnym do skóry naturalnej. Odpowiednia pielęgnacja kanap z eko i skór naturalnych jest czynnością niezbędną aby utrzymać je przez dłuższy czas w odpowiedniej formie. Stosunkowo łatwo się je odkurza, ale wszelkie czyszczenia oraz konserwację takiego mebla, należy najlepiej zlecać fachowcom. Skóra jest materiałem delikatnym. Łatwo ją zniszczyć przy użyciu niewłaściwych środków. Pęknięcia czy zarysowania struktury materiału zdarzają się dość często. Zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta i korzystają z kanapy z tą samą częstotliwością co ich właściciele. Dlatego też kanap czy sof wykonanych ze skóry nie poleca się posiadaczom czworonogów. W przypadku tkanin mamy bardzo szeroki wybór materiałów, kolorów, projektów. Tutaj sprawą najważniejszą jest już gust klienta. Pamiętać należy jednak, że tkanina, na którą się zdecydowaliśmy ma swoją odporność zarówno na wycieranie, jak i zabrudzenia. Czyszczenie kanapy obitej tkaniną należy zlecić fachowej firmie. Usuwanie z niej plam, czy samodzielne pranie kanapy, może wyrządzić wiele szkód. Użycie niewłaściwych środków i metod doprowadzić może do przetarcia materiału lub po prostu rozcierania brudu po jego powierzchni. Tylko w pełni profesjonalne środki i urządzenia są w stanie skutecznie oczyścić kanapę z zabrudzeń, plam, ludzkiego potu, a nawet bakterii i roztoczy.

czyszczenie tapicerkiFoto: Kanapa już po wykonanej usłudze czyszczenia 

Zobacz również: Alcantara – prawdopodobnie najlepsza tkanina obiciowa

Kolor
Kolor kanapy, sofy, wersalki, narożnika czy wszelkich dodatków jak pufy czy fotele jest kwestią indywidualną. Wiemy, który z kolorów najbardziej będzie pasował do wystroju i stylu pomieszczenia. Jednak kolor odgrywa bardzo ważną rolę przy użytkowaniu kanapy. Należy liczyć się z tym, że wszelkie zabrudzenia będą dużo bardziej i dużo szybciej widoczne na jasnym meblu niż na ciemnym. Trzeba pamiętać o tym fakcie gdy nasza nowa kanapa narażona będzie na niebezpieczeństwo rozlania płynów czy użytkowanie jej przez zwierzęta. Jeśli ma służyć tylko jako element eleganckiego salonu, w którym będzie „bezpieczna” można się zdecydować na jasne barwy. W innym przypadku lepiej zakupić coś w ciemniejszych odcieniach. Wybór koloru w dużym stopniu określi częstotliwość prania kanapy. Natomiast bez względu na kolor im więcej czynników sprzyjających zabrudzeniom, tym częściej wymagany jest proces czyszczenia mebli wypoczynkowych.

Narażenie na zabrudzenia
Kanapa będzie się brudzić. Nie ma co do tego wątpliwości. Zwierzęta, kurz, dym papierosowy, rozlania płynów, ludzki pot wchłaniany podczas snu, zastępy roztoczy i bakterii są zagrożeniami, na które wystawiona jest każda kanapa w mniejszym lub większym stopniu. To, czy zdecydujemy się na kanapę rozkładaną, skórzaną czy taką wykonaną z tkaniny, jasną czy ciemną, będzie miało duży wpływ na czas, w jakim będziemy cieszyć się jej atrakcyjnym wyglądem. Częstotliwość czyszczenia kanapy, sofy czy wersalki uzależniona będzie od tych właśnie aspektów. Możliwe, że pranie tapicerki nie będzie potrzebne częściej niż nawet raz na dwa lata. Ale przy intensywnym użytkowaniu i narażeniu na wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa trzeba będzie czyścić lub prać kanapę nawet kilka razy w roku. Ważnym jest aby nie robić tego samemu. Użycie pianek czy nieprofesjonalnych środków i narzędzi może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Najlepiej jest powierzyć to zadanie firmie zajmującej się profesjonalnym praniem i czyszczeniem tapicerek i obić. Zyskujemy wówczas pewność, że kanapa zostanie poddana gruntownemu, skutecznemu i bezpiecznemu czyszczeniu bez ryzyka przetarć i przemoczenia naszego mebla.

Do takich zadań polecam konsultacje z projektantem.
dodano 5 lutego 2015 przez Malgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Odwiedź nasz kanał YouTube

Klienci i Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności firmy.

Zobacz Politykę Prywatności