Ozon w przemyśle spożywczym
Ozon jest powszechnie stosowany do dezynfekcji pomieszczeń, w procesie uzdatniania wody, czy do usuwania zanieczyszczeń i zapachów chemicznych. Jest jeszcze jedna gałąź przemysłu, w której ozon sprawdza się znakomicie.
Chodzi o przemysł spożywczy. Ozon jest silnym środkiem bakteriobójczym i doskonale nadaje się do stosowania właśnie w przypadku żywności i procesów towarzyszących jej wytwarzaniu. Po użyciu ozonu nie pozostają żadne ślady ani pozostałości, gdyż ozon utlenia się wraz z mikroorganizmami, do zwalczenia których został użyty. W przyszłości może okazać się, że jest to jedyny i skuteczny środek do zwalczenia bakterii, które uodpornią się na tradycyjne środki dezynfekujące, takie jak chlor. Oczywiście chloru nie używa się do dezynfekcji samej żywności, jednak przemysł żywieniowy wymaga takich zabiegów chociażby w halach produkcyjnych czy chłodniach, nie mówiąc już o zwykłych ladach w sklepach.
26 czerwca 2001 roku FDA (Food and Drug Administration) oraz USDA (United States Department of Agriculture) oficjalnie zatwierdziły ozon jako środek niszczący mikroorganizmy we wszelkich typach żywności. Jego głównym zastosowaniem jest dezynfekcja pomieszczeń i pojemników gdzie przechowywana jest żywność, a także maszyn, stanowisk pracy, hal, podłóg, narzędzi kuchennych. Na szeroką skalę stosuje się ozon do dezynfekcji powierzchni warzyw i owoców. Przedłuża to okres ich spożycia i jednocześnie jest bezpieczne dla konsumenta. Dowiedziono, iż ozonowanie owoców i warzyw hamuje rozwój grzybów, niszczy bakterie E. coli oraz szereg innych szczepów, drożdży czy pleśni rozwijającej się na ich powierzchni. Inne badania dowiodły, iż ozonowanie owoców i warzyw opóźniają wytwarzanie enzymów odpowiedzialnych za psucie się produktów, co wydłuża ich świeżość.
Ozonowanie jest nową technologią dającą olbrzymie możliwości w przemyśle spożywczym. Zgodnie z prawem wszelkie punkty gastronomiczne zobowiązane są do dezynfekcji wszelkich potencjalnych miejsc stanowiących zagrożenie biologiczne. Ozonowanie pozwala na osiągnięcie tego celu bez użycia niebezpiecznych środków chemicznych wywołujących negatywny wpływ na żywność i ludzi. Ozonowanie daje szerokie możliwości aplikacyjne i można je stosować wobec wszelkich pomieszczeń i obiektów w przemyśle spożywczym. Dodatkowo ozonowanie samej żywności również ma korzystny wpływ. Otwiera to znakomite szanse dla ozonu w przemyśle rolniczym i przetwórczym, nie tylko w zastosowaniu do pomieszczeń ale i do samych produktów.
Ozonowanie restauracji czy barów jest doskonałym sposobem na dezynfekcję tych miejsc i pozbycie się bakterii czy wirusów. Jest całkowicie bezpieczne zarówno dla człowieka jak i żywności. Warto skorzystać z tej opcji. Firmy zajmujące się ozonowaniem mają w swojej ofercie usługi dezynfekcji miejsc, w których obcuje się z żywnością i w których zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny jest niezmiernie istotne. Wszelkie regulacje i normy skutecznej dezynfekcji i odkażania są spełniane przez ozon. Profesjonalna firma wybrana do przeprowadzenia zabiegu ozonowania z pewnością dołoży wszelkich starań aby odkazić nie tylko pomieszczenia ale również przewody klimatyzacyjne, narzędzia czy pojemniki do przechowywania żywności pozostawiając miejsce świeżym i wolnym od niewidzialnego, jednak wszechobecnego zagrożenia stwarzanego przez drobnoustroje, zwłaszcza w przemyśle spożywczym.
Zobacz również:
Ozonowanie aptek