"Jedni widzą to, co jest możliwe.
Inni to zmieniają."
ZADZWOŃ TERAZ: 500-462-936

Techniki wytwarzania dywanów część 2: dywany tkane maszynowo

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na dywany oraz postępem technologicznym produkcja dywanów uległa mechanizacji i automatyzacji.  Należy pamiętać, iż odbiorcami dywanów i wykładzin nie są tylko osoby indywidualne ale również firmy, dla których ważnym jest, aby produkty dostarczane były szybko a czyszczenie, usuwanie plam, pranie czy odkurzanie przebiegały sprawnie i bezproblemowo.

Jak powstaje dywan wytwarzany maszynowo?
Aby dywan mógł zostać utkany tym sposobem potrzebna jest specjalnie w tym celu skonstruowana maszyna. Dywany takie produkowane są przez setki, a nawet tysiące kołowrotków, których zadaniem jest wprowadzenie nici do automatycznego krosna. Tam dywan tkany jest zgodnie z przyjętym wzorem danego modelu. Zastosowanie metody maszynowej skraca czas wytworzenia dywanu oraz pozwala na uzyskanie różnych wzorów i rozmiarów produktu końcowego. W przeciwieństwie do dywanów tkanych ręcznie, w dywanach tkanych maszynowo ograniczona jest ilość kolorów, których można użyć w procesie tkania. Po zakończeniu procesu wytwarzania dywanu jest on poddawany obróbce końcowej w celu przycięcia do pożądanego rozmiaru czy kształtu, wyrównywany i obszywany, tak aby uniknąć prucia się dywanu. Dodatkowo może zostać wzbogacony o ornamenty i elementy dekoracyjne, takie jak frędzle. W przeciwieństwie do dywanów ręcznych, frędzle są doszywane na końcu produkcji. W dywanach wykonanych ręcznie ozdobne frędzelki są elementem osnowy. Czas wykonania dywanu w tym przypadku wynosi około godziny, tak więc ma to decydujący wpływ na cenę końcową produktu. Dywany wykonane maszynowo nie są jednak traktowane jak dzieła sztuki czy inwestycje na lata. Oczywiście producenci takich dywanów dają olbrzymi wybór zarówno pod względem kształtu, rozmiaru, typu dywanu jak i materiału, z którego jest wykonany. W dywanach wykonanych automatycznie na szeroką skalę wykorzystuje się materiały i barwniki syntetyczne, choć nie jest to reguła. Do najpopularniejszych materiałów zaliczyć należy tutaj wełnę, bawełnę, wiskozę, jutę, szenil czy polipropylen. Przy wyborze dywanu należy pamiętać, że wybór materiału ma wpływ na ich czyszczenie, a więc pranie, usuwanie plam, odkurzanie czy trzepanie takiego dywanu. Nie każdy materiał charakteryzuje się tymi samymi właściwościami i należy poddawać je innym zabiegom czyszczącym.

Pielęgnacja dywanów wykonanych mechanicznie
Bez względu na technologię wykonania dywanu, należy pamiętać o utrzymaniu go w czystości, tak aby móc się nim cieszyć jak najdłużej. Regularne czyszczenie dywanu i jego kompleksowa pielęgnacja pozwoli na utrzymanie go w czystości i świeżości. Aby dywan zachował wszystkie swoje walory należy go regularnie trzepać, odkurzać i prać. Jeżeli mamy do czynienia z mocno zabrudzonym dywanem warto skorzystać z doświadczenia firm specjalizujących się w zapewnianiu tego typu usług. Usuwanie plam, pranie dywanów nowoczesnymi metodami z użyciem niezwykle skutecznego sprzętu czyszczącego przywrócić może pierwotny blask nawet najbardziej zabrudzonemu dywanowi czy wykładzinie. Nie zaleca się prania dywanów na własną rękę, chyba, że posiadamy specjalistyczną maszynę ekstrakcyjną oraz przeznaczone ku temu odpowiednie,  bezpieczne w użyciu i sprawdzone w działaniu środki piorące.

 

Zobacz również:
Techniki wytwarzania dywanów część 3: dywany plecione
Techniki wytwarzania dywanów część 1: dywany tkane ręcznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Odwiedź nasz kanał YouTube

Klienci i Partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na komputerze Użytkownika. Więcej znajdziesz w Polityce Prywatności firmy.

Zobacz Politykę Prywatności